V tomto článku sa chcem venovať len dvom metódam – vosky a cukrová pasta. Efekt hladkej pokožky bez chĺpkov je u obidvoch rovnaký, no aj tak sú veľmi rozdielne.

Tieto metódy vytrhávajú chĺpky s korienkami a jediné čo majú spoločné je, že pokožka bez chĺpkov u obidvoch vydrží v podstate rovnako. Inak sú ako deň a noc.

Depilačné vosky

Hladká pokožka:

vydrží 3-4 týždne

Výhody:

Pokožka je po depilácii hladká a bez chĺpkov vydrží oveľa dlhšie, ako pri metódach, ktoré sme spomínali v prvej časti. Chĺpky sa odstránia aj s korienkom, ich rast trvá dlhšie.

Nevýhody:

Používanie horúcich voskov v domácom prostredí je spojené s väčším rizikom,  preto je vhodnejšie túto procedúru absolvovať v kozmetickom salóne, čím sa depilácia predražuje. V domácom prostredí môžete používať studené vosky, ktoré majú jednoduchú manipuláciu, no výsledný efekt, nie je ani zďaleka taký kvalitný.

Mnoho žien, ale aj mužov, od depilácie voskom, odrádza bolestivosť. Je výrazná hlavne v partiách tela s jemnou pokožkou, kde pocity bolestivosti vnímame oveľa intenzívnejšie. Prispieva k tomu, ak vysoká teplota voskov.

Aj pri tejto metóde si hladká pokožka vyberá svoju daň, v podobe zarastajúcich chĺpkov. Pri depilácii sa vytrhávajú proti smeru rastu, pričom dochádza k deformácii vlasového vačku. Pri vyrastaní sa chĺpok začne krútiť, vrastá do pokožky a vznikajú zapálené ložiská.

Ako reaguje pokožka:

Nohy sú najčastejšie miesta, na ktorých ženy podstupujú depiláciu. Pokožka je tu odolnejšia a preto výsledok depilácie je uspokojivý. Bežné začervenanie, ktoré pri správnom ošetrení po nejakom čase zmizne.

Partie, ako sú bikiny alebo podpazušie, je však situácia úplne iná. Tu je pokožka veľmi citlivá a jemná a po depilácii zostáva červená, aj niekoľko hodín. Častokrát v mieste vytrhnutia chĺpka zostávajú červené bodky, prípadne modrinky.

Kde na tele môžeme chĺpky odstrániť:

Depilácia voskom sa obvykle používa na celé telo, i keď na určitých miestach, je veľmi bolestivá a pre citlivú pokožku nevhodná. No, ale čo ženy nevydržia pre krásu :)

Chĺpky a zarastanie:

Depiláciou sa odstránia akékoľvek chĺpky, ak majú dostatočnú dĺžku, aspoň 5 mm. Príliš krátke chĺpky vosk nezachytí a nedokáže ich vytrhnúť.

Na zarastajúce chĺpky je najlepší telový peeling, ktorý sa musí robiť pravidelne. Samozrejme nesmieme zabúdať na starostlivosť o pokožku. Pravidelná hydratácia pokožku zjemní, peeling odstráni odumreté kožné bunky na povrchu, čím umožní chĺpku ľahšie preraziť na povrch.

Kedy sa depilácia neodporúča:

Ak máte pokožku spálenú alebo podráždenú od slnka, depilácii sa radšej vyhnite. Nedepilujte ani kŕčové žili a materské znamienka.

Pri problémovej pokožke, sa poraďte s lekárom , či Vám túto formu depilácie odporučí.

Ak máte naplánovanú nejakú akciu alebo dovolenku, nenechávajte si depiláciu na poslednú chvíľu. V prípade, že sa Vám vytvoria modrinky alebo červené bodky, budú potrebovať pár dní, aby sa stratili.

Cukrová pasta

Hladká pokožka:

vydrží 3-4 týždne, pravidelným používaním sa čas medzi depiláciami predlžuje.

Výhody:

Cukrová depilácia je vhodná aj pre použitie v pohodlí domova. Môžete si vybrať z viacerých techník, ktorá Vám je najbližšia.

Pokožka je po depilácii hladká a jemná, pretože cukrová pasta zároveň s vytrhnutím chĺpkov, odstráni aj odumreté kožné bunky, čiže pôsobí ako telový peeling.

Cukrová pasta je vyrobená z prírodných zložiek, takže jej dráždivosť na pokožku je minimálna. Preto je vhodná na všetky časti tela. Pri výbere cukrovej pasty, dajte pozor na jej zloženie. Mala byť bez pridania farbív a vôní, ktoré môžu zvýšiť dráždivosť pokožky.

Cukrová pasta je po rozohriatí príjemne teplá a nehrozí žiadne popálenie. Preto ju pri depilácii môžete na jedno miesto prikladať aj viac krát, až kým nedosiahnete hladkú pokožku bez chĺpkov.

Smer vytrhnutia chĺpka je prirodzený pre jeho rast (vytrháva sa v smere rastu). Táto technika prináša so sebou množstvo výhod:

  • Bolestivosť oproti ostatným metódam, kde sa chĺpky vytrhávajú aj s korienkom, je oveľa menšia, v niektorých partiách ako sú nohy, v podstate skoro žiadna.
  • Minimalizuje zarastanie chĺpkov a upravuje tento problém, ak ním už pokožka trpí.
  • Chĺpok je ľahšie vytrhnutý aj s korienkom, neodlomí sa na povrchu pokožky.
  • Nie je potrebné pokožku pri depilácii naťahovať.

Nevýhody:

Depilácia je “pracnejšia” a trvá o niečo dlhšie, preto je potrebné, si čas pre seba naplánovať.

Ak si depiláciu netrúfate robiť sami, môžete navštíviť kozmetický salón. Bohužiaľ stále u nás cukrovú depiláciu neposkytuje dostatočné množstvo salónov, takže musíte hľadať.

Ako reaguje pokožka:

Cukrová depilácia je jemná a šetrná, preto pokožka ju veľmi dobre znáša. Začervenanie je minimálne a v priebehu hodiny úplne zmizne. Dokonca aj citlivá a problémová pokožka depiláciu zvláda veľmi dobre, s minimálnym podráždením.

Cukrová pasta je ideálnym depilačným prípravkom na brazílsku depiláciu, ktorá je v poslednej dobe v obľube aj u nás. Pokožka v intímnych partiách je veľmi jemná a cukrová pasta sa aplikuje maximálne vo výške telesnej teploty, takže pokožku nepáli.

Kde na tele môžeme chĺpky odstrániť:

Táto depilácia je ideálna na celé telo, dokonca aj na miesta s veľmi citlivou pokožkou.

Chĺpky a zarastanie:

Stačí ak necháte chĺpky narásť minimálne na dĺžku 2 mm a môžete depiláciu podstúpiť. Cukrová pasta vytrhne aj takéto krátke chĺpky, pretože ich trhá v smere rastu. Chĺpok obalí a celý vytiahne, aj s korienkom.

Zarastanie chĺpkov sa používaním cukrovej pasty minimalizuje, pretože sa vyťahujú v smere rastu, ktorý je pre ne prirodzený a preto sa nezačnú krútiť. Nemôžem povedať, že by zarastanie nespôsobovala vôbec, no výrazne ho minimalizuje. Zarastanie je v tomto prípade spôsobené tým, že chĺpky vyrastajú jemné a nedokážu preraziť vrchnú vrstvu pokožky, preto je tu veľmi dôležitý telový peeling.

Kedy sa depilácia neodporúča:

Ak máte problémovú pokožku poraďte sa radšej s lekárom, či Vám túto formu depilácie odporučí.

Nepoužívajte cukrovú pastu na pokožku podráždenú od slnka, vyhnite sa kŕčovým žilám a materským znamienkam.

Ako má vyzerať pokožka po depilácii cukrovou pastou?

Pri správnej technike bude Vaša pokožka mierne začervenaná, bez modriniek a podliatín. Ak po depilácii vidíte podliate miesta, nebola technika správna. Cukrová pasta nebola stŕhaná vodorovne s pokožkou, ale kolmo od nej, čím vznikol podtlak a vytvorila sa podliatina.

Pokožka bude krásne jemná a hebká, ako po peelingu. Cukrová pasta vytrhne všetky chĺpky, takže ak Vám na pokožke nejaké zostanú, tak depilácia nebola urobená dôsledne. Cukrová pasta sa môže sa môže na jedno miesto opakovane prikladať a strhať a pokožka to zvláda, takže je možné chĺpky vytrhnúť aj na viac krát, ak sa to pri prvom alebo druhom pokuse nepodarí.

 

Určite ste si všimli, že často spomínam techniku odstraňovania chĺpkov proti smeru ich rastu alebo v smere. Prečo je to také dôležité?

Čo spôsobuje technika proti smeru rastu?

  • Zarastanie chĺpkov – naruší sa prirodzený rast chĺpka (dochádza k deformácii vlasového vačku), ktorý sa začne krútiť (vosk, holenie, epilačný strojček, depilačný krém)
  • Odlomenie chĺpka – (vosk, epilačný strojček) pri vytrhnutí chĺpka proti smeru, môže dôjsť k jeho odlomeniu ako vytiahnutiu s korienkom.
  • Vyššia bolestivosť – (vosk, epilačný strojček) skúste si upraviť chĺpky na obočí tak, že ich budete trhať proti smeru rastu?

Priblížila som Vám najpoužívanejšie metódy odstraňovania chĺpkov a je ná Vás, ktorá Vám najviac vyhovuje. Každá z nich má svoje pre a proti, a výber závisí od času, citlivosti a zdraví pokožky, prípadne ako pokožka na používanú metódu zareaguje.

Najbežnejšie a najpoužívanejšie metódy máme za sebou. Ich výhody sú jednoduchosť použitia, môžeme si ich robiť doma, aplikácia a výsledok za pár minút, prípadne výhody pre pokožku a samozrejme cenová dostupnosť.

Nasledujúci príspevok bude o trvalej epilácii, ktorá nie je až taká vyhľadávaná, pretože je časovo a finančne oveľa náročnejšia.