Čo s chĺpkami, ktoré zarastajú a zapaľujú sa.

Prečo dochádza k zarastaniu?

Naša pokožka sa neustále obnovuje, čím dochádza k zrohovateniu vrchných vrstiev, ktoré môžu zabrániť alebo zhoršiť možnosť prirodzeného rastu chĺpka. Po vytrhnutí chĺpkov aj korienkom, vyrastajú jemnejšou a zaoblenou špičkou. V prípade, že pokožka nie je na povrchu jemná (čiže je zrohovatená), chĺpky pri vyrastaní nemajú silu preraziť vrchnú vrstvu pokožky, čím dochádza k ich zarastaniu.

Zarastanie chĺpkov je bohužiaľ spojené s depiláciou. Jeho minimalizovanie záleží od techniky odstraňovania chĺpkov. Všetky najbežnejšie techniky depilácie (vosky, holenie, krémy), okrem cukrovej pasty, ktoré používame odstraňujú chĺpky proti ich rastu, čím sa zarastanie zhoršuje. Vlasový folikul sa dráždi, chĺpok sa začne krútiť a zarastať, čo môže byť spojené aj s miernym zapálením vlasového váčku.

Ako tomu predchádzať?

po depilácii je potrebné pokožku dobre vydezinfikovať a ošetriť napr. Aloe vera gélom, vhodné je voľné a bavlnené oblečenie (hlavne v citlivých partiách – bikiny, intímne partie)

2-3 dni po depilácii začať s peelingom

nestriedať depiláciu cukrovou pastou s holením alebo s depiláciou voskom (ak sa Vám chĺpky krútia, tak sa im rast takto neupraví).

Čo robiť ak mi chĺpky už zarastajú a pokožka je okolo zapálená?

veľmi dôležitý je peeling – potrebujeme odstrániť odumreté kožné bunky, aby mali chĺpky ľahšiu cestu a mohli sa uvoľniť. Peeling je dobré si robiť aspoň každý 3 deň a týždeň pred depiláciou aj každé 2 dni. Vhodnejší je hrubozrnný peeling.

po každom sprchovaní pokožku vydezinfikovať a natrieť Aloe Vera gélom ( Aloe môžete použiť aj niekoľkokrát denne), ktorý má protizápalové účinky

ak chĺpky zarastajú v bikinách, tak je vhodnejšie voľné a bavlnené spodné oblečenie