V zimnom období často krát odstraňovanie chĺpkov zanedbávame. Povieme si, veď nosím nohavice a chĺpky nie je vidieť.

Keď začneme s odstraňovaním chĺpkov, príliš sa nezamýšľame nad dôvodom, prečo ich dávame preč. Po určitom čase, sa nám však tie dôvody akosi vykryštalizujú samé a my sa prispôsobíme našim pocitom.

Po dlhoročných skúsenostiach s depiláciou môžem vyhodnotiť dva dôvody, prečo chĺpky nechceme.

Je to kvôli sebe, alebo kvôli okolnostiam (dovolenky, oblečenie, plesy, zábavy…)?

  • Ak je to kvôli sebe, náš pocit krásne hladkej pokožky nás vedie a časom si zvykneme na pravidelnú depiláciu, pretože chĺpky na tele nechceme vôbec.

  • Ak je to kvôli okolnostiam, tak neriešime pocit, že nám nejaké chĺpky rastú a odstraňujeme ich príležitostne, keď potrebujeme.

A možno sa nad tým zamyslíte až teraz, po prečítaní tohto článku. Prečo vlastne?

Ak sa zamyslíte a poviete si, že chcete hladkú pokožku stále a nie iba vtedy, keď je na to príležitosť, dôležité je si uvedomiť, že za tým rozhodnutím je starostlivosť.

Je to vzájomná spolupráca, ja sa o teba budem starať a ty ma za to odmeníš :)

Prečo teda depilácia aj v zime?

Ak budete vytrhávať chĺpky pravidelne po celý rok, časom vám prestanú rásť a vy pri depilácii strávite oveľa menej času, miniete oveľa menej cukrovej pasty a čas medzi depiláciami sa bude predlžovať (napríklad z 3 týždňov na 4 týždne a neskôr aj na 5 týždňov). Vaša depilácia bude vyzerať asi takto: rozohrejete cukrovú pastu, popozeráte sa, čo treba vytrhnúť, pár krát nanesiete a tých zopár chĺpkov, čo vám ešte rastú, vytrhnete jedným trhnutím.

Keď sa chĺpky trhajú pravidelne, tak sa neustále dráždi ich korienok, z ktorého vyrastajú, a chĺpky časom rastú čím ďalej, tým tenšie a bledšie. Nedá sa určiť kedy sa to stane, pretože je to u každého individuálne.

Bavíme sa o vytrhávaní chĺpkov, takže riešime aj bolestivosť. Pri pravidelnom vytrhávaní sú vaše chĺpky oveľa jemnejšie (ako keď ich necháte pol roka rásť, prípadne ich príležitostne oholíte, kedy vyrastajú hrubou časťou a ťažšie sa trhajú), čo je tiež dôvod menšej bolestivosti. Cukrová pasta sa prilepí k chĺpkom a nie k pokožke. Inak sa trhá chĺpok, ktorý je pevný a inak, jemný a bledý. Čím menej chĺpkov, tým je bolestivosť menšia. Čím tenšie a jemnejšie chĺpky, tým je bolestivosť tiež menšia. Takže pri pravidelnej depilácii už ju v podstate ani neriešite, pretože trháte oveľa menej chĺpkov, ktoré sú jemnejšie a tým sa lepšie vytrhávajú.

Keď necháte pokožku cez zimu a jeseň odpočívať a nebudete chĺpky vytrhávať, rastový korienok si oddýchne a chĺpky si môžu veselo rásť ďalej. Ak sa na jar a v lete rozhodnete, že sa idete depilovať, tak máte na pokožke poriadne vyrastené množstvo chĺpkov, s ktorými sa treba popasovať. Čiže v podstate začínate odznovu.

… A odmena pravidelnej depilácie?

Hladká pokožka v každom okamihu a žiadne nepríjemné prekvapenie.

Krásna, zdravá pokožka bez podráždenia a nepríjemných pocitov svrbenia alebo pichania pri vyrastaní chĺpkov, ktoré trápia mnohé ženy pri častom holení.

V zimnom období je chladnejšie a pokožka sa ľahšie depiluje. Nie je taká rozhorúčená ako v lete a s cukrovou pastou sa lepšie pracuje, hlavne vtedy, ak sa chcete naučiť depiláciu rukou, ktorá je veľmi ekonomická, pretože miniete oveľa menej pasty na jednu depiláciu, ako pomocou pásikov. V zime si osvojíte a zlepšíte prax a v lete to už potom ide samo. Ak však depilujete iba niekoľko krát do roka, prax sa vám príliš nepodarí zlepšiť.

Nemusíte neustále riešiť, či máte dostatok žiletiek na holenie a myslieť na to, niekoľkokrát do týždňa sa večer oholiť.

… A na záver?

Zvyk je železná košeľa, ako sa hovorí. To isté platí aj o depilácii. Treba si vytvoriť rituál, na ktorý keď si zvyknete, tak sa vám pravidelná depilácia stane súčasťou vášho života (diania..)

Typ: Ako sa pravidelne depilovať:

Vyčleňte si jeden večer raz za mesiac na ošetrenie. Ak vám chĺpky rastú rýchlejšie, tak 2 x do mesiaca si vyčleňte večer v kúpeľni len pre seba. Spríjemnite si prostredie a zapnite príjemnú hudbu, zapáľte sviečku, prípadne si môžete dať upokojujúci kúpeľ pred depiláciou (len nie príliš horúcu vodu, aby sa pokožka nepodráždila). Pokožka zmäkne, uvoľní sa, póry sa teplom otvoria a depilácia bude príjemnejšia.

Naplánujte si čas depilácie medzi obdobím menštruácie (nie v čase menštruácie). Každá žena sa do určitej miery riadi hormonálnym cyklom, ktorého súčasťou je menštruácia. V priebehu menštruácie je mnoho žien oveľa citlivejších na znášanie bolesti, takže je lepšie sa depilácii vyhnúť.

Spravte si depiláciu celého tela, alebo teda častí tela, ktoré depilujete. V domácom prostredí je ideálny čas na depiláciu vo večerných hodinách, kedy už nemáte v pláne nič iné. Po depilácii si dajte príjemnú sprchu, aby ste zmyli prebytočnú cukrovú pastu, ktorá vám ostane na pokožke. Stačí teplá voda, nie príliš horúca, aby sa pokožka ešte viac nepodráždila.

Po depilácii je pokožka citlivejšia a potrebuje správnu starostlivosť, aby si mohla obnoviť ochrannú vrstvu, ktorú sme jej depiláciou odstránili. Správne ošetrenie je dôležitou súčasťou podepilačnej starostlivosti. Po depilácii je vhodným ošetrovacím prostriedkom Aloe vera gél, ktorý pokožku upokojí a zároveň ošetrí.

Na záver by som odporučila obliecť si príjemné bavlnené voľné domáce oblečenie alebo pyžamo. Prečo? Vaša pokožka potrebuje dýchať a oddýchnuť si. Ak si oblečiete tesné a umelé materiály, pokožka nedýcha a môže sa podráždiť (červené fľaky, bodky z každého vytrhnutého chĺpku….)

… A vaša pokožka sa vám odmení krásou a jemnosťou ….