Chcete sa zbaviť chĺpkov? Máte citlivú pokožku? Zarastajú Vám chĺpky? Ak Vás trápia tieto problémy, určite rozmýšľate, aká metóda na odstránenie chĺpkov, by pre Vás bola tá najlepšia.

Spôsobov, ako sa zbaviť chĺpkov, nám trh ponúka neúrekom. Môžeme si vyberať z lacnejších metód, ktoré musíme neustále opakovať, až po drahšie, ktoré sú trvalé. Každá metóda v niečom vyniká a niečo nám na nej nevyhovuje.

Pripravila som pre Vás sériu 3 článkov, ktorá sa venuje jednotlivým metódam: Ako odstrániť chĺpky. Rozobrala som ich podľa výhod, nevýhod, prípadne pre akú pokožku a chĺpky sú vhodné.

Holenie

Hladká pokožka:

Vydrží maximálne 2-3 dni, niekedy aj menej.

Výhody:

Najrýchlejší, veľmi jednoduchý a hlavne bezbolestný spôsob, ako sa zbaviť chĺpkov. Pár ťahov žiletkou a pokožka je hladká. Holenie Vám veľa času nezaberie a najideálnejšie je pri sprchovaní. Pod teplou sprchou sa pokožka uvoľní, chĺpky zmäknú a holenie pomocou peny alebo gélu prebehne hladko.

Nevýhody:

Vyrastajúce chĺpky sú ostré, čo je sprevádzané nepríjemnými pocitmi svrbenia a pichania (hlavne v citlivých oblastiach – bikiny, intímne partie, podpazušie).

Ak chcete mať dokonale hladkú pokožku, musíte holiť proti smeru rastu chĺpkov, čím dochádza k narušeniu vlasového vačku a chĺpok začne vrastať do pokožky. Zarastanie chĺpkov je najčastejší problém, ktorý netrápi len ženy, ale aj mužov.

Ako reaguje pokožka:

Holenie je jednoduchá a rýchla procedúra, no pokožka pri ňom dostáva aj tak zabrať. Spolu s chĺpkami totiž odstránite aj ochrannú vrstvu, čím dochádza k podráždeniu. V citlivejších partiách tela, ako sú bikiny, podpazušie alebo intímne partie, kde sa pokožka viac potí, to môže vyústiť do zápalov a nepekných červených vyrážok.

Ak máte citlivú pokožku a holenie je pre Vás najideálnejšia metóda, musíte pokožku šetriť. Nikdy ju nehoľte na sucho, používajte kvalitné holiace peny alebo gély. Radšej investujte do drahšieho holiaceho strojčeka, s kvalitnými žiletkami.

Kde na tele môžeme chĺpky odstrániť:

U žien je holenie vhodné na všetky časti tela, okrem tváre. Ak začínate mať problém s chĺpkami na tvári, určite túto metódu nepoužívajte.

Muži samozrejme môžu holiť čo potrebujú.

Chĺpky a zarastanie:

Prečo k nemu dochádza? Dôvodov môže byť viac.

  • nesprávna metóda odstraňovania chĺpkov
  • odstraňovanie chĺpkov proti smeru rastu
  • neustále obnovovanie pokožky spôsobuje, že vrchná vrstva je hrubšia a chĺpky ju nevládzu preraziť
  • nesprávna starostlivosť o pokožku

Ak chcete o zarastaní chĺpkov vedieť viac a ako s nimi bojovať, prečítajte si tento článok, ktorý sa venuje len tejto problematike.

Holením odstránite akékoľvek chĺpky, či sú tmavé, či svetlé. Nevýhodou je, že jemnejšie a bledšie chĺpky časom holením, spevnejú a sú viditeľnejšie.

Čomu sa vyvarovať:

V prípade, ak žiletku používate na rôznych miestach tela pri jednom holení, je potrebné dodržať aj v tomto prípade dôslednú hygienu a pravidelne žiletku umývať pod horúcou vodou. Zamedzíte tak riziko prenosu infekcie a vzniku zápalových ložísk.

Depilačný krém

Hladká pokožka:

 Vydrží pár dní, maximálne týždeň.

Výhody:

Jednoduchá a rýchla metóda, ako sa zbaviť chĺpkov za pár minúť. Novinkou sú depilačné krémy, ktoré môžete použiť v sprche. Nanesiete, necháte pôsobiť (zatiaľ sa môžete venovať vlasom) a zotriete škrabkou.

Výhodou depilačného krému je použitie v pohodlí domova.

Nevýhody:

Prax ukazuje, že docieliť pomocou nich hladkú pokožku nie je jednoduché, pretože všetky chĺpky sa pri jednej aplikácii neodstránia.

Pokožka:

Depilačné krémy obsahujú chemické látky, ktoré rozpúšťajú chĺpky. Citlivá pokožka môže reagovať začervenaním, prípadne môže vzniknúť aj alergická reakcia. Preto je dobré pred použitím krém vyskúšať na kúsku pokožky.

Pôsobením krému a následným odstránením chĺpkov pomocou škrabky, narúšate aj ochrannú vrstvu pokožky, preto je potrebné pokožku dobre po skončení ošetriť. Vyhnite sa prípravkom s obsahom alkoholu, ktorý ju môže ešte viac podráždiť.

Kde môžeme chĺpky odstrániť:

Nie sú vhodné na všetky partie tela (tvár, intímne partie), kvôli chemickým látkam.

Chĺpky a zarastanie:

Pevnejšie a tmavšie chĺpky krémy ťažšie rozpúšťajú, takže sa môže stať, že nebudú odstránené. Ani v tomto prípade sa zarastaniu nevyhnete. Ak má byť depilácia dôkladnejšia, musíte odstrániť chĺpky proti smeru rastu, čím zvyšujete možnosť zarastania chĺpkov. Ak tým trpíte, skúste krém odstrániť v smere rastu. Je to prirodzený rast chĺpka a nemá dôvod sa pri vyrastaní krútiť a podrastať pod pokožku.

Čomu sa vyvarovať:

Ak sa Vám nepodarí všetky chĺpky odstrániť na jeden krát, neodporúča sa proces opakovať v ten istý deň, treba počkať aspoň tri dni.

Kedy sa používanie depilačného krému neodporúča:

Nenatierajte krém na podráždenú pokožku od slnka, na problémovú alergickú, či pokožku trpiacu ekzémom.

Epilačný strojček

Hladká pokožka:

Hladká pokožka vydrží 2-3 týždne.

Výhody:

Chĺpky sú odstránené aj s korienkami a vyrastajú jemnejšie. Epilačný strojček môžete používať bez problémov doma, nehrozí Vám porezanie, ani na Vašu pokožku nepôsobia chemické látky, ako v prípade depilačného krému.

Nevýhody:

Tento spôsob odstraňovania chĺpkov je dosť bolestivý, hlavne ak ho skúsite použiť v miestach s citlivou pokožkou, ako sú bikiny, intímne partie, ale aj podpazušie. Najviac sa používa na nohy, pretože tam pokožka nie je taká citlivá, aj bolestivosť sa dá lepšie zvládnuť.

Dosť častým problémom pri tejto metóde sú zarastajúce chĺpky. Aby boli chĺpky lepšie odstránené, vytrhávajú sa proti smeru rastu a to je jeden z dôvodov, prečo je zarastanie také časté.

Pokožka:

Otáčaním epilačných hláv (fungujú ako pinzety) pokožka zostáva drsnejšia, nevyznačuje sa pocitom „hladkosti“, ako po vosku, či cukrovej paste. Často v mieste vytrhnutia chĺpka, zostávajú červené bodky.

Kde môžeme chĺpky odstrániť:

V podstate môžete skúsiť na celom tele, ak to vydržíte :)

Chĺpky a zarastanie:

Táto epilácia nemá problém vytrhnúť akýkoľvek chĺpok. Problém je v tom, že epilačné hlavy, zaberajú príliš majú plochu a preto nie sú schopné, vytrhnúť všetky chĺpky. Príliš malé a svetlé chĺpky (ktoré veľakrát nevidíme) zostávajú na pokožke.

Kedy sa depilácia neodporúča:

Ak máte kožné problémy, prípadne alergie, poraďte sa s lekárom, či je táto metóda pre Vás vhodná.

Ak Vás informácie zaujali, prečítajte si aj nasledujúci príspevok, v ktorom sa venujem horúcim voskom a cukrovej paste…