Brazílska depilácia

Brazílska depilácia vyžaduje trpezlivosť a hlavne skúsenosti. Môžete si vybrať z dvoch možností, ak chcete túto procedúru podstúpiť.

Návšteva kozmetického salóna alebo si ju urobiť doma. Ak ste návštevu salóna zavrhli, či už z osobného dôvodu, alebo sa vo Vašom okolí žiadny nenachádza, prečítajte si naše informácie, ktoré by ste mali vedieť, ak sa chcete do tejto depilácie pustiť doma.

Ak nemáte žiadne skúsenosti s depiláciou (či už sa rozhodnete pre vosky, alebo cukrovú pastu), nezačínajte depilovať v oblasti intímnych partií. Najprv si depiláciu skúšajte na iných častiach tela (najlepšie na nohách), a až keď techniku zvládnete, potom začnite s brazílskou depiláciou.

braziska-depilacia-cukrova-pasta..

Depilácia a príprava

Aby sme sa vyhli prípadným rizikám spojeným s depiláciou intímnych partií, je potrebné si pokožku pred depiláciou pripraviť a počas nej dodržiavať určité zásady depilácie.

O akých rizikách je reč?

Zanesenie baktérií pri depilácii, zhoršenie stavu pokožky, nedostatočná prax s depiláciou (s technikou ktorú ste si vybrali).

Ako toto riziko minimalizovať?

  • Dôležitá je hygiena – brazílska depilácia by sa mala robiť iba na úplne čistej pokožke. Pred depiláciou je potrebné pokožku očistiť v sprche, intímnym čistiacim gélom, dobre teplou vodou osprchovať a vyutierať jemne do sucha. Najprv si všetko nachystajte na depiláciu a potom si dobre vyumývajte ruky, aby ste sa pokožky dotýkali, len čistými rukami.
  • Odstraňovanie chĺpkov – mali by ste zvážiť, akú formu použijete (holenie, vosky, cukrovú pastu). Je dôležité sledovať reakcie pokožky, ako sa správa a vyzerá po depilácii. Prípadne vyskúšať viac foriem odstraňovania chĺpkov a vybrať si tú, ktorá Vám najviac vyhovuje.
  • Počas depilácie – dodržujte návod od výrobcu, depilujte jemne opatrne. Je tu veľmi citlivá pokožka, ktorá reaguje na vyšší tlak začervenaním, podliatinkami. Odstraňujte chĺpky po menších plochách, hlavne ak je Vaša pokožka veľmi citlivá.

Ako sa starať o pokožku po depilácii

Ošetrenie po depilácii:

pokožka musí aj po depilácii zostať čistá. Použite len teplú vodu (nie horúcu), bez intímnych gélov. pokožka je čistá, chceme len odstrániť lepkavú vrstvu z depilácie. Nepoužívajte intímne gély, môžu obsahovať látky, ktoré pokožku podráždia. To isté platí aj o telových mliekach.

Ak je Vaša pokožka po depilácii citlivá a je viac podráždená (veľmi červená), použite Aloe Vera gél, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky. Ak máte pokožku suchú a potrebujete ju niečím ošetriť, použite skôr čisté telové maslo – bambucké, kakaové, alebo kokosový olej.

Pokožky sa zbytočne nedotýkajte rukami (na rukách je množstvo baktérií), treba ju nechať minimálne 12-24 hodín v kľude sa zregenerovať. Pokožka potrebuje dýchať, aby sa zregenerovala a preto si treba starostlivo vyberať aj spodné oblečenie. Najlepšie je bavlnené a voľnejšie, ale hlavne čisté. Pozor na čipkované a umelé materiály, pokožka pod nimi nedýcha a zvyšuje sa jej podráždenie. Môže veľmi sčervenieť a vyhádzať sa vyrážkami.

Ak je to možné, po použití toalety sa opláchnite v čistej teplej vode, aspoň v deň depilácie.

Najideálnejší čas na brazílsku depiláciu je podvečer alebo večer pred spaním, aby ste si nemuseli obliekať spodné oblečenie, ale dáte si voľné bavlnené pyžamo.

Sexuálne aktivity:

aj keď Vás to môže lákať :) po depilácii sa vyhnite sexuálnym praktikám aspoň 12-24 hodín, kým sa pokožka neupokojí. Pri sexe dochádza ku treniu, čo môže citlivú pokožku ešte viac podráždiť a zároveň, môže dôjsť k prenosu baktérií, čím sa zvyšuje riziko vzniku bradavičiek, či poranení pokožky. Aj tu platí hygiena, čiže čistá pokožka, u obidvoch partnerov.

Kedy sa brazílska depilácia neodporúča

V akých prípadoch brazílska depilácia nie je vhodná?

  • Vystúpené znamienka – je potrebné ich obísť.
  • Bradavice – depilácia je nevhodná, môžu sa rozšíriť, najprv treba vyriešiť problém a až potom uvažovať nad depiláciou.
  • Gynekologické problémy (zápaly, candidóza …) – depilácia je nevhodná, problém je potrebné dobre preliečiť a až po konzultácii s lekárom podstúpiť depiláciu.
  • Herpes – depilácia je nevhodná, stav sa môže zhoršiť a herpes rozšíriť, potrebná dôkladná liečba a konzultácia s lekárom.
  • Svrbenie, štípanie – príznak podráždenej pokožky (začervenanie) – depilácia je nevhodná, stav sa môže zhoršiť a prejsť do zápalu. Odkonzultovať s lekárom príčiny problému a prípadne preliečiť.

Metódy odstraňovania chĺpkov

Na odstraňovanie chĺpkov nám trh ponúka rôzne metódy a techniky. Treba však zvážiť na akú časť tela ich chceme použiť. Nie všetky sú vhodné aj na brazílsku depiláciu.

Vosky – sú príliš horúce 50-55˚C, čo je pre jemnú pokožku vysoká teplota. Zhoršujú zarastanie chĺpkov (pretože odstraňujú chĺpky proti smeru rastu, čím narúšajú ich prirodzený rast), sú v nich použité aj syntetické látky, čo môže zvýšiť podráždenie. Zvyšujú riziko poranenia pokožky, pretože sa prilepia na pokožku a nesprávnou manipuláciou pri strhnutí, môže dôjsť k poraneniu.

Cukrová pasta – svojím prírodným zložením a teplotou, maximálne vyhovuje citlivej a jemnej pokožke. Smer vytrhnutia chĺpkov nezhoršuje problémy so zarastaním, ale naopak ho upravuje a minimalizuje.

Krémy – vzhľadom na ich chemickú štruktúru, vôbec nie sú vhodné do týchto partií

Holenie – veľmi krátkodobý efekt, naviac vyrastanie chĺpkov je spojené s nepríjemnými pocitmi svrbenia a pichania, zhoršujú zarastanie chĺpkov. Holenie najviac zvyšuje riziko vzniku problémov s pokožkou, pretože žiletka spolu s chĺpkami, zoškrabe vrchnú ochrannú vrstvu pokožky. Častokrát nie je dostatočne ostrá a podráždenie pokožky je väčšie. Najdôležitejším rizikovým faktorom je kontaminovaná žiletka, s ktorou sa holí aj iná časť tela (mala by byť čistá a vydezinfikovaná).

Epilačný strojček – efekt je síce dlhodobejší, no procedúra je príliš bolestivá, aby sa dala zvládnuť v týchto partiách :)

Epilácie (laser, IPL) – tieto procedúry sú veľmi časovo a finančne náročné, bez zaručeného výsledku.

Ak nemáte dostatok informácii a skúseností s brazílskou depiláciou, prečítajte si náš eBook: Brazílska depilácia doma. Nájdete v ňom všetky informácie a praktické skúsenosti aj s postupom, ako si spraviť brazílsku depiláciu doma. Viac informácii o eBooku nájdete na tomto odkaze tu.